top of page

My Items

I'm a title. ​Click here to edit me.

BAĞ EVİ PROJESİ

BAĞ EVİ PROJESİ

Su sorununu kısmen çözdükten sonra inşaat için gerekli su problemini halletmiş olduk. Ustamız ile gerekli malzemeleri planlayarak önce konumlandırmamızı yaptık. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi evi ve wc-malzeme kilerini alanın iki yanına yapmayı planladık. Temellerini attık. İlk gün temel konusunu çözüp ertesi günü duvarları örme işine giriştik. Bu esnada kamelyadan eve dönüşen projemizde malzeme ihtiyacı doğdu. Arazimizin yayla diyebileceğimiz bir alanda olması sebebiyle malzemelerin getirtilmesi traktör yardımıyla oluyordu. Bunu da halledip tüm malzemeyi insan gücüyle arazinin içine taşıdık ve iş koyulduk. Proje Maliyetleri (2021 Kasım Ayı) İnşaat Malzemeleri: 18.000 TL İşçilik: 3.500 TL

More
SU SORUNSALI PROJESİ

SU SORUNSALI PROJESİ

Aklımızdaki bağ evini oluşturabilmek için ilk önceliğimiz su idi. Hayatı başlatabilmek için suyu alana taşımamız gerekiyordu. Farklı farklı projeler geliştirdik ama en yakın su kaynağı 300 metre mesafedeydi. Öncelikle suyu getireceğimiz güzergahı çok iyi seçmeliydik. Planlamayı yaptık, su borularının ezilmeyeceği, hava ve yol koşullarından etkilenmeyeceği bir yol haritası belirlenmeliydi. Bir diğer sorun ise suyun debisi idi.

Çünkü su kaynağı ile suyun çekileceği alan arasında ortalama 60-70 metre gibi bir kot farkı vardı. Suyu yukarı doğru taşıyacağımız için kaynaktan alınan suyun basıncının yukarı suyu iletebilecek kadar yüksek olması gerekliydi. Her şeyi planladıktan sonra gidip kıvrımlarda göz önüne alınarak 400 metrelik 2 adet su hortumu alındı. 20'lik ve kalın esneyebilen bir boru tercih edildi. Kepçe ile anlaşıldı ve yolun kenarından kanalların açılacağı yerler işaretlendi. Kepçe alan geldi ve işlemlere başladı. Dış faktörlerden ve kışın buzlanmadan minimum etkilenmesi için 50-60 cm arasında bir kanal kazıldı. Su boruları ekler halinde bu alana yerleştirildi. Kanallar taşlardan temizlendi ve boruların üstleri ağaç yaprakları ile kapatıldı. Amaç kepçe üstünü kapatırken borulara zarar gelmesini engellemekti. 7 saatlik çalışma sonunda borular çekilmiş ve kanallar kapatılmıştı. Kolumuzu kaldıracak dermanımız kalmamış olsa da bağ evi için büyük önem arz eden bir engeli tamamlamanın mutluluğu ve şükrü vardı içimizde.

Şimdi asıl konuyu test etmek gerekiyordu. Su sorunsuz şekilde borunun ucundan çıkacak mıydı? Su kaynağı açıldı ve beklemeye geçildi. Sorunun ucunda havanın çıkış sesini duyabiliyorduk, su geliyordu ama alana kadar ulaşabilecek miydi? Ve işte o mutlu an, su güldür güldür borunun ucundan çıktı. Sorun görünmüyordu. Şimdi sıra arazi içinde boruların yerleştirilmesi ve konumlandırılması idi… Proje Maliyetleri (2021 Mayıs Ayı) Su Borusu (800 metre): 485 TL Kepçe 7 Saatlik Çalışması: 1.400 TL İşçilik: Ücretsiz çünkü biz amelelik yaptık.

More
Bağ Evi, Arazi revizesi, su planı hakkında İncelemeler

Bağ Evi, Arazi revizesi, su planı hakkında İncelemeler

Alanı aldıktan ve yolu çözdükten sonra önce elimizdeki problemleri, amacımızı ve bunlara uygun planımızı hazırlama vakti gelmişti. Önceliğimiz arazinin şekillendirilmesiydi. Çünkü arazimiz yer yer ortalama 30 derecelik bir eğimde idi. Arazimizi 3 basamaklı yapmaya karar verdik. En üstteki birinci alan evi ve yaşam alanımızı konumlandıracağımız yerdi. İkinci alan aktivite ve zaman geçirme alanı idi. Üçüncü ve en alttaki alan ise ekip biçmek için tarla olarak planlanacak alan idi. Kepçe ile anlaşıp alanın revizesini yapmıştık. Bu tarz arazilerde düzleştirme yaptığınızda ilk alanın arkasında bir yükselti oluşmaktadır bu yükselti zamanla toprak kayması yapabilmektedir. Bu nedenle alanı düzleştirirken Bağ evini ve wc ve malzeme kilerini iki yan tarafa konumlandırıp ortayı boş bırakmayı düşündük. Böylece herhangi bir sorunda veya alan revizesinde orta alanı istediğimiz gibi kullanabilecektir. Bir tam günlük çalışma ile alan revizesini tamamladık. Toprağın oturması için bu işlem için eylül ayını seçtik böylece bağ evini yapana kadar toprak yağmur vb. çevre faktörleri ile oturur ve elverişli hale gelir diye düşündük. Bu işlemlerden sonra konaklama alanını yapmaya karar verdik. Aslında ilk başta biz kamelya tarzı bir alan düşünüyorduk. Maddi anlamda çok zorlanmamak ve hızlı karar vermemek için bu şekilde düşünmüştük. Fakat gerek gelen ustamızın direktifleri gerek çevre halkın yönlendirmesi ile böyle bir düşüncenin aslında bizim için daha maliyetli olacağına karar vermemizi sağladı ve işe koyulduk. Tabi ilk çözmemiz gereken konu su idi. Çünkü yapacağımız inşaat işinde su olmadan maalesef bir planlama yapmamız söz konusu değildi.

More
Motor ile ilk tanışma günü - 7 Yaş

Motor ile ilk tanışma günü - 7 Yaş

Göktuğ için her yaş bir deneyim serimize 7 yaşını motor eğitimi almasını planladık. Tabi her deneyim öncesi sevecek mi keyif alabilecek mi diye ilk tanışma ve deneme günü olarak belirledik. O gün Göktuğ motor eğitimine gideceğini bilmiyordu, eğitim planlamasını daha önce yapmıştık ama o gün olacağını söylememiştik. Karne hediyesi olarak planlamıştık. Fakat pandemi sürecinde çocuklar evlerde enerjilerini atamadıkları için bunun günümüzü değerlendirmek için iyi bir fikir olduğunu düşündük ve hayata geçirdik.

Bu serimizde bizler gibi orta ölçekli bir ailenin böyle bir etkinliği nasıl yapabileceğini, bütçeleri vb. tüm detayları öğreneceksiniz. 11 Ekim 2020 sabahı gezmeye gidiyoruz diye evden çıktık. Daha önceden bildiğim ve tanıştığım Mevlüt Kolay arkadaşımız ile planlamasını yaptığımız Temel Eğitim programına başlamak için Kartepe Motocross Eğitim Akademisine doğru sürdük. Alana ulaştığımızda Göktuğ'un heyecanı yüzünden belli oluyordu. Heyecandan "Baba kalbimi kulaklarımdan duyuyuyorum" diyordu. Temel eğitim alacağımız Kazım kardeşimle tanıştık ve ön brifing aldık. Koruyucu ekipmanları ve kıyafetleri hazır ettikten sonra eğitim alanının yolunu tuttuk. Tüm kontrolleri yaptıktan sonra ilk motorumuz olacak olan Yamaha Pocket Bike a bindik. Kısa bir güvenlik bilgilendirmesi aldıktan sonra Göktuğ'u hocasıyla başbaşa bıraktık. Yaklaşık 1 saatlik temel sürüş sonrası, Kazım hocamızdan durum değerlendirmesi istedik. Göktuğ'un istekli olduğunu devam edebileceğini, motorik özelliklerinin kullanıma uygun olduğunu, acil durumlarda tepki verebildiğini öğrendikten sonra Göktuğ ile kısa bir sohbet yaptık. Gözündeki ışığı ve heyecanını görünce bende mutlu oldum. Temel eğitime başlaması için gerekli planlamamızı yaptıktan sonra mutlu ve eğlenmiş bir şekilde evin yolunu tuttuk.
M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
11.10.2020 Gelecek Yazı: Göktuğ Temel Biniş Eğitimine Başlıyor...

More
10. Köy Projesi için Somut Adımlar Atılıyor

10. Köy Projesi için Somut Adımlar Atılıyor

Araziyi bulduk. İçinin çalı çırpısını temizledik. Yabani ağaçları da ayıkladık. Meyve ağaçlarına da hiç dokunmadık. Hatta daha fazlasını nasıl dikebiliriz diye kafa patlatmaya başladık. Arsamızın önünden patika yol geçiyor, hatta araç geçebilecek şekilde. Fakat kışın araç ile çıkmaya elverişli olmayabilir. Bunun için bir çözüm üretmek lazım. Arsa aklımdakini yapmak için uygun gibi. 630 m2 ye yakın bir alan. Ekip biçmek için 95 m2, Bağ Evi için veranda dahil 43 m2. Meyve ağaçları ve yeşil alan içinde geriye ortalama 300 m2 bir alan kalıyor. Başlangıç için ideal. Bakımı, ekip biçmesi başlangıçta zor olacağından biz acemiler için gayet yeterli. Etrafını çit ile döndük mü tamamdır. 10. Köy için ilk adımlar... Ben bu projeye 10. Köy adını verdim. İnsanların ve bu yalan dünyanın karmaşası, iki yüzlülüğü, içini kötü niyet bürümüş insanoğlunun çokluğu mu dersiniz bilmem. Ben dokuz köyden kovuldum, ahanda burası 10. Köy ve benim alanım. Burada 9 köydeki ahaliye yer yok. Kovulan herkese kapım açık. Yeter ki ihanet, gıybet ve insancıklarla uğraşacak vakitleri ve niyetleri olmasın. Biz karı-koca çalışan, 2 evladımız ile hayatın bize sunduklarını iyi görmeye ve iyi değerlendirmeye gayret eden kendi halinde bir aileyiz. Dedim ya 10. Köyümüzü arıyoruz. Öyle çok büyük gelir kaynaklarımız yok. Maaş ile geçinen bir tık standart üstü bir Türk ailesiyiz. Baksanıza salgınlar artık uzak değil, savaşlar desen öyle. Filmlerde izlediğimiz senaryolar gerçek mi oluyor? Onu bunu bilmem ama her zaman bilinçli yapılan her şeye ilgim olmuştur. Artık yaş olarak da kırklar kulübüne üyeliğim kabul edildi. Bundan sonra iyiyi arayıp ebedi istirahatimize çekilene kadar ailemi, sevdiklerimi iyi görmek, onlarla bolca vakit geçirmek istiyorum. Çok da gözüm yok, az da olsun istemem. Her şeyden yeteri kadar olsun kafi. Konumuza dönecek olursak, evet 10. Köy için somut adımlar atılmaya başlandı. Önce yol kepçe ile tamamen düzeltildi, dik yokuşlar revize edildi. Yola 7 kamyon mıcır döküldü. Artık karda kışta bile araç ile araziye kadar gidilebilir. 10. Köyü kurarken başıma gelenleri birebir sizlerle paylaşacağım. Maliyetinden, inşaatına, belalardan, iyi olanlara kadar her şeyi. Yakın zamanda arazi içinin planlanması ve su sorunsalının çözümü için arazi de olacağım. Bakalım bizi bu yolda neler bekliyor. M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
12.09.2020 Gelecek Yazı: Bağ Evi, Arazi revizesi, su planı hakkında İncelemeler...

More
10. Köy Projesi Başlıyor

10. Köy Projesi Başlıyor

Hani herkesin Ege kıyısında bir kasabaya yerleşip domates yetiştirme hayali vardır ya. Bu bizimki de böyle birşey gibi başladı ama hayalimiz ve amacımız bambaşkaydı. Bu yazı dizisinde hayalimizi gerçekleştirmek için neler yaptığımızı aşama aşama aktarmaya çalışacağım.. Haziran 2020 gibi aklımızdaki planı hayata geçirmek için internet araştırmalarına başladık. Neye ihtiyacımız olduğuna odaklandık ve ne yapmak istediğimize. Aklımızda birden fazla seçenek ve plan vardı. Önceliğimizi minimal ihtiyaçlarımıza göre kısa zamanda hayata geçirebileceğimiz şekilde belirledik.. Pandemi Sorunsalı Aslında planımızı daha önce gerçekleştirecektik fakat Covid-19 Pandemisi bizi bir yıl kadar geriye attı. Bu sorunu olumlu bir duruma çevirmeye çalıştık ve yer araştırması için hiç acele etmedik. İlk başlarda 300 m2 bir alan olsun. Karavanımızla gidip hafta sonları çocuklarımız ile güvenli bir şekilde vakit geçirebileceğimiz bir alan arayışındaydım. Bir kaç arazi araştırması yaptığımda pandemi sebebiyle de toprak fiyatlarındaki ciddi artış ile yüzleşmem çabuk oldu. İlk Çalışmalar
Aklımdaki bütçenin büyük kısmı bu gidişle arsaya harcanacaktı. Planda revizeye gitmem gerekliydi. Köylere yakın bağ tipi arsalara yöneldim. İçinde meyve ağaçları olan ekip biçmeye müsait su sorunu olmayan mümkünse elektrik bağlayabileceğim küçük bir arsa arayışına giriştim. 10. Köy Projesi Herkes onuncu köyünü arar, bulmak önemli değildir, önemli olan çabalamaktır. Derken aklımdakinin aynısı olmasa bile yakın özelliklerde bir alan keşfettik. Öncelerde tereddütlerim vardı. Direk su yoktu ama köy çok yakındı, köyden içme suyu olarak kaynak suyu bağlayabilirdim. Elektrik işini ise baya bir araştırma sonrası güneş enerjisi ile çözmenin doğru olacağını düşündüm. Karavan Projeleri Karavan fiyatlarındaki ciddi artışlar, beni bu isteğimi ertelemek zorunda bıraktı. Direk daha az maliyetli bağ evi planına döndüm. Çevre düzenlemeler ile birlikte ciddi bir bütçe gerekiyordu. Bunu düşünmek beni biraz yorsa da yeşilin içinde olmak, temiz bir hava ve temiz bir çevre de vakit geçirmek için değer miydi?
M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
07.08.2020 Gelecek Yazı: 10. Köy Projesi için Somut Adımlar Atılıyor...

More
TASK 1. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

TASK 1. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Temmuz 2020 tarihinde 1. Olağan Genel Kurulunda yenilenmiş yönetim kurulu görevine başladı. Yeni dönemde ben de yönetim kurulu üyesi olarak aktif göreve başladım. Tabi Dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde organizasyonlara ara versek de eminiz pandemi sürecinin sonunda çok güzel oyunlara ve etkinliklere imza atacağız. Yeni yönetim kurulunda dijital pazarlama kısmını elimden geldiğince planlayabilmek için çalışmalara başladım. Yönetim kurulumuzu bizden önce görev yapan arkadaşlardan devralarak en az onlar kadar faydalı olmaya gayret edeceğiz. Önümüzdeki günler faydalı işler yapabilmemiz için birlik beraberliğimizi kaybetmeyeceğimiz şekilde devam etmesi ümidiyle. Nerede kalmıştık?.. M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
24.07.2020 Gelecek Yazı: ??

More
Afet ve Deprem İçin Püf Noktaları

Afet ve Deprem İçin Püf Noktaları

Aşağıda paylaştığımız bilgiler bizim kendimizce planladığımız bilgilerdir, herkesin imkânı veya düşüncesi aynı olmayabilir, uygulayabildiğiniz kadarını kendinize alabilirsiniz.

DEPREM KUŞAĞINDA YAŞAYAN BİZLER İÇİN PÜF NOKTALARI:

Deprem olduğunda eğer bulunduğumuz bina yıkıma uğrarsa pek yapabileceğimiz bir şey yok ama tecrübelere dayalı bazı püf noktaları var…
1. Yattığınız ve çocukların yattığı alanda sağlam bir yatak veya baza olmalı.
2. Deprem çantası diye tabir edilen paketler böyle bir afette pek iş görmez bu nedenle öncelik ulaşabileceğimiz bir alanda (Genelde bu ilgili yatağa sabitlenmeli yıkım esnasında kaybolmanın diye) içinde kabuksuz kuruyemiş, su, düdük, kesme şeker, powerbank, bıçak, ip (turnike gerekirse), ufak ilkyardım seti olan bir paketi yatağın yanına sabitleyin.
3. Deprem anında hemen yatak üstü battaniye, yorgan vb. altınıza çekerek üstüne yatın veya ÇOK-KAPAN-TUTUN uygulayın.
4. Yanınızda mutlaka saat olsun. Gece geç saatte bağırıp ses tellerinizi zedelemeniz ilerleyen zamanlarda sesinizi duyuramamanız anlamına gelir. (Gece arama kurtarma yavaşlar)
5. Telefonlarınızı mutlaka akşamdan tam şarj edin. Gece yakalanacağımız afetler gündüz gibi olmayacak ve zifiri karanlıkta bir şeyleri yapmaya çalışacağımızı unutmayalım.
6. Tüm bunları çocuklarınıza anlatın çünkü depremde siz yanlarında olmayabilirsiniz!!!
AFETİ EV DIŞINDA TÜM AİLE FERTLERİ FARKLI ALANLARDA YAKALANDINIZ:
Depreme gündüz vakti herkes farklı alanlardayken yakalanırsak ne yapmalıyız? Bu yazdıklarımız bizim düşündüklerimizdir, fikir vermesi adına paylaşılmıştır. Sizlerin çok daha pratik ve farklı fikirleri olacaktır bunları uygulamaktan çekinmeyin.
1. Öncelikle çocukları okuldan, kreşten vb. bir alandan kimin alacağını önceden planlamanız gerekmektedir. Bu alana araç ile ulaşamayacağınızı da düşünmeyi unutmayın. Telefon vb. teknolojik iletişim araçları çalışmayacaktır. (Amatör telsiz belgesi almak avantajdır)
2. Eve girilmeyeceğini düşünüyoruz bu nedenle en azından 1-2 günlük giyilebilecek dış katman kıyafet, iç çamaşırı, bere, eldiven gibi temel ihtiyaçları bir çanta da aracınız varsa araçta yoksa alternatif bir adreste bulundurmaya çalışınız. Hiçbiri mümkün değilse bu ihtiyaçları kısa vadede edinebilmeniz için acil durum parası olarak nakit para biriktirip bunu yanınızda bulundurmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
3. Önceliğimiz paniklememek fakat özellikle çocuklu ailelerin bunu yapması imkânsızdır. Bu sebeple bir plan dâhilinde hareket etmeniz gerekecektir. Düşünmeden planı uygulamak arada geçecek zamanda mantıklı düşünmenizi sağlayacaktır.
4. Yıllar içinde dahil olduğumuz gruplardan ve topluluklardan öğrendiğimiz, 2 kişi 1 kişiden iyidir felsefesi ile acil durum planını yakın aileniz veya bir arkadaşınız ile yapmanız doğru kararlar almanıza yardımcı olacaktır.
5. Tüm ailenin toplanacağı 3 farklı alan planlamanız gerekecektir (2 si buluşma 3. sü konaklama alanı olmalıdır). Bunlardan birincisi ilk temas alanıdır, bu alanda 1-2 saat geçirdikten sonra eğer bu alanda buluşamazsanız mutlaka afet alanı dışında ikinci bir alana yönlenmelisiniz. Bu alanda da yine 1-2 saat geçirip burada da buluşma olmazsa konaklama sağlayabileceğiniz bir alana geçmeniz gerekecektir. (Buluşma alanların arası yürüme mesafesi olarak maksimum 1 saati geçmemelidir.)
6. Hiçbir şekilde buluşma olmazsa en yakın Afet koordinasyon merkezine ulaşmaya çalışmalısınız. AFET OLDUKTAN SONRA HAYATI İDAME NASIL OLMALIDIR:
Her afetten sonra hep benzer manzaralar ile karşılaşmışızdır. Bu durum bizlerde bazı acil durum planlarını değerlendirme fikri doğurmuştur.
İmkanı olan kişilerin afet alanı dışında geçici bir konaklama alanı belirlemesi önem arz etmektedir. Bu bir evin bahçesi, bir dinlenme tesisi, bir kamu alanı veya doğada bir alan olabilir. Amaç afetin ilk şokunu atlatabilecek bir alanda korunmaktır.
Çocuklu ailelerde ilk günler sıkıntılı ve depresif geçeceği için temel ihtiyaçlarınızı görebileceğiniz bir alan ve malzeme ile kalmaya çalışmalısınız. Önceliğiniz kendi ailenizdir çünkü kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan bir birey başkalarına yardımcı olamaz. Bulunduğunuz alanın durumu, konumu, içinde bulundurabileceğiniz malzemeler ve acil durum planı herkesin kendine özgüdür ve kendi sorumluluğundadır.

Hiçbir birey bir başkasının korunmasını üstlenmek zorunda değildir, imkânı olanların ise bu alanları başkalarına açarak daha fazla insanı mağduriyetten koruması gerekmektedir. Böyle bir durumda unutmayınız ki temel ihtiyaç azlığı gerginliklere ve karmaşaya sebep olabilir. Bir lider ve planlama ile bu alanları insanlara açmanız büyük önem arz etmektedir.
Tüm bu notları afetin ilk birkaç günü için konuşuyoruz akabinde mutlaka bulunduğunuz alana veya yakınına yardımlar gelecek ve ihtiyaçlar karşılanacaktır. Paylaşma amacımız olabildiğince bireylerin en kötüsüne hazır olmasını sağlamaktır.
Pek az kişi hayatını hiç sorun yaşamadan olağan şekilde yaşamayacağını bilir ve bu bilinçle fedakârlıklarda bulunur. Bizim hedef kitlemiz bu kişilerdir. Bu kişiler dışında olanların ise bunlara hazırlıklı olarak bundan sonraki hayatlarını sürdürmeleri gerektiğini bilmeleri ve zamanı geldiğinde çaresiz kalmamaları için farkındalık yaratmaya çalışmaktır. BİLİNÇLİ ve İMKANI OLAN BİREYLERİN EDİNMESİ GEREKEN BİLGİ ve EKİPMANLAR:
. Afetler hakkında bilinçlenme ve acil durum planı . İlk Yardım Eğitimi alarak temel ihtiyacını karşılayabilmesi . Amatör Telsiz Belgesi alarak haberleşmeyi telsizlerle yapması . Araç ve mümkünse motosiklet ehliyeti veya bunları kullanma kabiliyeti . Açık alanda ateş yakma ve beslenme için gerekli imkan ve kabiliyet . Afetler için acil durum paketi
(Bakınız: DEPREM KUŞAĞINDA YAŞAYAN BİZLER İÇİN PÜF NOKTALARI) . Zamanı ve merakı varsa; çadır kurmak, doğada yaşamak, düğümleri öğrenmek vb. temel bilgileri öğrenmek. M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
23.06.2020

More
İlk Snowboard Deneyimimiz - 6 Yaş

İlk Snowboard Deneyimimiz - 6 Yaş

Merhabalar, #heryaşbirdeneyim adı altında başlattığımız anılar etkinliğinde ilk deneyimimizi Snowboard ile Kayseri - Erciyes de 6 yaşında gerçekleştirdik. Spor Eğitmeni dostlarımdan ve üniversite arkadaşlarımdan aldığım geri bildirimler ve beyin fırtınaları ile küçük yaştaki sporcuları hem fiziksel hem de pedagojik açıdan en iyisini vereceğime inandığım yine bizim gibi BESYO mezunu bir arkadaşımızla çalışmayı uygun gördük ve kendisiyle iletişime geçtik. Doğru zaman ve ekipman için yaptığımız ön görüşmeler ile 2019 Mart ayında sezonu kaçırmadan eğitimi gerçekleştirmek için teyitleştikten sonra yola koyulduk. Temel eğitim için bir tam gün ayırdık ki ailecek snowboardu deneyimleyelim. Anne-baba-evlat olarak çok güzel bir gün geçireceğimizi düşünüyorduk. Önceliğimiz kazasız belasız eğitimi tamamlayıp evimize dönmekti. Göktuğ beklediğimizden hızlı adapte oldu. Henüz motorik özellikleri yeni yeni geliştiği için Ömer Faruk hocamız ile aşama aşama ilerleme kararı aldık ve plana sadık kalarak yol aldık. 2 saatlik eğitimin sonunda Göktuğ kendisi kaymaya başlamıştı bile. Bizden iyi kaydığını söyleyebilirim. 3 günlük eğitim kampımızda çok güzel anılar biriktirdik. İleri seviye eğitim için bir sonraki sezon tekrar gitmek için hocamız ile karar verdik fakat pandemi sayesinde bu planımız gecikmeye girdi.

2022 Kışında umarız pandemi süreci normalleşmeye döner ve biz kaldığımız yerden devam ederiz.

M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
04.03.2019

More
Barlas Airsoft Takımı Kuruluyor

Barlas Airsoft Takımı Kuruluyor

Taktik Atıcılık ve Airsoft Spor Kulübü bünyesindeki kendi iç tüzüğü olan ilk resmi airsoft takımı olarak 2017 yılında 10 kişilik bir ekip ile Barlas Airsoft Takımımızı kurduk. İlk Takım kaptanlığını oy birliğiyle ben üstlendim. Bu süreçte ilk takım başvuru formlarını, takım tüzüklerini, dernek takım kurallarını, kılık-kıyafet yönetmeliğini, etkinliklere katılma şartlarını, takım üyesi olmak için neler yapılması gerektiği gibi prosedürleri dokümantasyon haline getirip kulüp standardını oluşturduk ve dernek yönetiminin onayına sunduk. Kocaeli airsoft topluluğunun ilk takımı ilk yazılarımda da bahsetttiğim gibi AZAP Takımı idi ve geçmişten günümüze Kocaeli'deki tüm airsoft etkinliklerini planlayan takım idi. Zaman içinde hayat şartları ve oyun alanları ile ilgili konulardan dolayı sayı giderek azaldı ama AZAP Takımı kemik kadrosunu hep korudu. Aynı yıl içinde Gebze ekibi de takım olarak oluşuma dahil oldu ve onlarda Gebze 1923 Airsoft Takımını hayata geçirdi. Gün geçtikçe dernek içinde kurumsal yapının oturması ve geliştirilmesi için tüm takımlar ve oyuncular birlik beraberlik içinde ilerlemeye çalıştı ve halen de bu yolda çalışmalar devam ediyor. 2000 li yıllarda pendeminin patlak vermesi ile uzun bir ara versek de her şey normale döndüğünde kaldığımız yerden devam ettik, ediyoruz, edeceğiz. Her bir takım üyemiz normal hayatlarında farklı meslek ve yaşam tarzlarına sahip, ama konu airsoft olunca oyun alanında tek vücut olmak ve günün sonunda oyun veya oyunlar kazanmak için tam konsantrasyon ile eğlenceli vakit geçirme çabasındadır. Barlas Airsoft Takımının önceliği, derneğimiz ve Kocaeli airsoft adına faydalı olacak her oluşum da ve etkinlik de yer almak, elini taşın altına sokmaya gayret etmektir.
M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
11.11.2017

More
Kocaeli'de Airsoft Derneği kuruluyor

Kocaeli'de Airsoft Derneği kuruluyor

Halim KARAKILIÇ ve Çetin KÜÇÜK önderliğinde 2008 li yıllarda başlayan Kocaeli Airsoft hareketi yıllar geçtikçe hobiye verdiği katkılarla, duruşuyla, olumlu hareketleriyle ülke airsoft camiasında adından söz ettirmeyi başarmıştı. Benimde bünyesinde olmaktan mutlu olduğum Kocaeli Airsoft Topluluğu uzun yıllar AZAP Takımı adı altında tüm etkinliklere katılmış ve kendini kanıtlamıştı. Alanında gerçekleştirmesi gereken her şeyi başaran, teknik destek konuları dahil, organizasyon anlamında kendi kendine yetebilen bu oluşum Halim KARAKILIÇ'ın tüm çabaları ve hazırlıkları ile olgunlaşmış ve tüm bürokratik engelleri de aşarak yasal bir dernek olmak adına son aşamaya gelmişti. Beni de kısa zamanda içlerine kabul eden güzel insanlardan oluşan bu grup, dernek kuruluş faaliyetlerine beni de dahil etmişlerdi. Aslında geçmişten günümüze 6 kişilik duayenler ekibi her türlü çalışmayı yapmış, her türlü olumsuzluğu planlamış ve kulüp kuruluş aşamasına getirmişlerdi. Bize sadece desteklemek ve protokolleri uygulamak kaldı. Serper ALTUNDAL başkanlığında Temmuz 2017 de Kocaeli Taktik Atıcılık ve Airsoft Spor Kulübü Derneği kurulmuş oldu. M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure
07.07.2017 Gelecek Yazı: BARLAS Airsoft Takımı kuruluyor.

More
 Airsoft Ruhunu Genel Organizasyonda Hissetmek

Airsoft Ruhunu Genel Organizasyonda Hissetmek

Türkiye Airsoft Kulübü'nün organize ettiği (TAC) :Kurtköy merkezli airsoft alanında Türkiye genelinden birçok takımın iştirakiyle senaryolu güzel bir milsim etkinliği (Military Simulation) yapıldı. Benim için ilklerin yaşandığı muazzam bir oyundu. Tabi o zamanlar ilk heyecan ile herşey mükemmel gibi gelse de şimdiki tecrübelerimle düşünüyorum da eksikliklerde varmış. Organizasyon konusunda ahkam kesmek haddime değil, bunu camianın üstadlarına bırakalım. Bu hobi de horozlardan önce kalkmanız gerekir. Kocaeli'den etkinliğin yapılacağı İstanbul Kurtköy'e ulaşmak için sabah: 05.30 da gün sizin için başlıyor demektir. Tüm ekipmanınızı akşamdan hazır edip, (acemi asker olduğumdan ekipmansız hazırlık bile 1 saatinizi alıyor.) telsizleri vb. oyuncak pillerini şarj etmeli, BB (Atış için gerekli boncuklar) leri hazırlayıp çantaya günlük yiyecek içecek stoğunuzu yapmalısınız. Saat: 06.00 da evden çıkıp buluşma yeri olan ya çorbacı ya da pastane de 06.45 gibi hazır olmanız şarttır. Yemekler yenilip sabah muhabbetleri edilip hasret giderildikten sonra 07.15 de teker döner. Tahmini 8.30 gibi alanda olunur. 09.00 daki brifing için ekipmanları üzerinize yerleştirmeli, son kontrollerinizi yapmalısınız. 09.00 daki brifing de senaryo bilgisi verilir, takımlar oluşturulur. O ana kadar çoğu oyunda genel senaryo bilgisini bir gün önceden okumuş ve hazır olarak alanda bulunmanız başarılı olmanız için önemlidir. Anlaşılmayan noktalar birifing de tekrarlanır ve oyun kuralları takım kaptanlarına bildirilir. Bu an itibariyle heyecanlı süreç başlar. Tüm gün sürecek farklı farklı senaryo ve sürelerde oynanacak birbirinden heyecanlı oyunlarda kapışacak yaklaşık 100 e yakın cengaver konsantre şekilde oyun alanına giriş yapar. Alan dediğime bakmayın neredeyse 20-30 dönümlük bir alandan bahsediyoruz. Bir noktadan bir noktaya tam teçhizatlı yürüyerek intikal 30 dakika sürebiliyor. Bunu bir de yoğun atış ve pusu tedbirleriyle yaptığınızı düşünün. Eğlence başlasın... Acemi Oyuncu Olmak Ben acemi asker olarak, paralı asker görünümünde oyuna dahil oldum. Acemi olduğum her halimden belliydi ama hırslı ve inatçıydım. İlk senaryo da konuyu anlamaya çalışan ben, her uzak göreve talip oldum ama uzaklık kavramının benim bildiğimden farklı olduğunu ilk bir saatte öğrendim.
Uzun çok uzun intikaller yaptık, öncü birlik olarak tarama görevine gittim ama meğersem yem olma göreviymiş. İlk oyunda telsizim yoktu ve bir airsoft oyununda büyük arazilerde telsiz yoksa bir anda tek başınıza düşman unsurlarının ortasında kalabileceğinizi yaşayarak öğrendim. Oyunun 2. veya 3. saatiydi. 3 arkadaş ileri uçta ilerliyor keşif yapıyorduk. Bir atış aldık, bir arkadaş vuruldu. Bizde hemen siper alıp etrafı kontrole başladık. Düşman unsurun yerini tahmin ediyorduk ama göremiyorduk. Etrafından dolaşıp arkasından bakalım dedik, bu işlem tahminimce 30 dakikadan fazla sürdü. Sessiz şekilde gittik, alana vardığımızda ben tek başımaydım, düşman falan yoktu. Sebebini 2 km lik yolu geri yürüyünce anladım. Daha oturup dinlenmeden hadiyin yeni görev yerine dediler. Meğersem, biz karşı alandayken telsizlerden anons gelmiş. Görev yerimiz değişmiş ve karargaha dönmemiz emredilmiş, tabi bende telsiz olmadığından boş bir arazide 30-40 dakika cebelleşmişim. Sonradan geri döndüğümde ben yoldayken diğer takım arkadaşlarım dinlenmelerini bitirmiş ve yeni görev alanına doğru yola çıkalım diye talimat geldi, tabi ben hiç dinlenmeden geri geldiğim yolu tekrardan geri gittim. Yeni görev yerimizde pusu yedik, bir alanı korumamız istendi, tabi ben acemi halimle hiçbir teknik bilgi bilmeden ona buna boncuk atıyordum. Sonuç yine hüsran. Ama her oyunda süper ötesi keyif alıyordum. Artık Airsoft ruhuma işlemişti. Öğleden sonraki oyunlarda daha bir dikkatli olmaya, mutlak telsizli bir takım arkadaşımın yakınında olmaya gayret ettim. İzledim, öğrenmeye çalıştım. Bu sayede Kocaeli ekibinin yer aldığı takımımız düşman unsurunun çevresini sararak onları bulundukları bina da sıkıştırdık ve oyun bizde. Bu oyunda gerçekten bir çok özelliğinizi kullanmaya başlıyorsunuz. Hem fiziki, hem mental tüm duyularınız çalışmak zorunda. Hata yapmamak için tüm algılarınız ile çevredeki her hareketi iyi analiz etmeli ve tepki vermelisiniz. Yoksa pusuya düşersiniz. Airsoft bir onur oyunudur Genel organizasyona katılarak gerçek airsoft ortamını yaşamış olmanın mutluluğu ile bu hobiye nasıl daha çok aktif olarak dahil olabilirim diye araştırma yapmaya başladım. Öncelikle öğrendiğim bu sporun "Paintball" olmadığı idi. Paintball da size boya topları atılır, işaretlendiğinizde vücudunuzda bu boya kalıntısı olur. Airsoft ta ise tamamen dürüstlük ve onur ön plandadır. Vurulan vuruldum der ve oyundan çıkar. Çıkmazsa ne olus, hakem ihraç eder. Hakem yoksa ne olur bir sonraki oyuna davet edilmez bu kadar basittir. Önce dürüstlük esastır. Din, dil, mezhep, siyaset, futbol konuşulmaz, ırk konuşulur çünkü hepimiz Türklüğü esas alırız. Bazı çevreler kaç yaşında adamsınız, birbirinize boncuk atıyorsunuz diye yorumlarda bulunur. Biz de kaç yaşında adamsınız bir topun peşine koşturup duruyorsunuz çocuk musunuz diye yorumlama hakkı bize geçer. Nihayetinde hepsi spordur ve vücudumuz dinç olsun diye, algılarımız açık olsun diye, birlik beraberliğimiz daim olsun diye biz airsoft oynarız, başkalarının oyunlarına da karışmayız. Kalın sağlıcakla. M. Gökhan BİRİNCİ
@birinciadventure 03.12.2017
Gelecek Yazı: Kocaeli'de Airsoft Derneği kuruluyor...

More
bottom of page