top of page
  • Writer's pictureBirinci Adventure

SU SORUNSALI PROJESİ

Aklımızdaki bağ evini oluşturabilmek için ilk önceliğimiz su idi. Hayatı başlatabilmek için suyu alana taşımamız gerekiyordu.


Farklı farklı projeler geliştirdik ama en yakın su kaynağı 300 metre mesafedeydi.

Öncelikle suyu getireceğimiz güzergahı çok iyi seçmeliydik. Planlamayı yaptık, su borularının ezilmeyeceği, hava ve yol koşullarından etkilenmeyeceği bir yol haritası belirlenmeliydi.


Bir diğer sorun ise suyun debisi idi. Çünkü su kaynağı ile suyun çekileceği alan arasında ortalama 60-70 metre gibi bir kot farkı vardı. Suyu yukarı doğru taşıyacağımız için kaynaktan alınan suyun basıncının yukarı suyu iletebilecek kadar yüksek olması gerekliydi.


Her şeyi planladıktan sonra gidip kıvrımlarda göz önüne alınarak 400 metrelik 2 adet su hortumu alındı. 20'lik ve kalın esneyebilen bir boru tercih edildi.

Kepçe ile anlaşıldı ve yolun kenarından kanalların açılacağı yerler işaretlendi. Kepçe alan geldi ve işlemlere başladı. Dış faktörlerden ve kışın buzlanmadan minimum etkilenmesi için 50-60 cm arasında bir kanal kazıldı. Su boruları ekler halinde bu alana yerleştirildi.


Kanallar taşlardan temizlendi ve boruların üstleri ağaç yaprakları ile kapatıldı. Amaç kepçe üstünü kapatırken borulara zarar gelmesini engellemekti.


7 saatlik çalışma sonunda borular çekilmiş ve kanallar kapatılmıştı. Kolumuzu kaldıracak dermanımız kalmamış olsa da bağ evi için büyük önem arz eden bir engeli tamamlamanın mutluluğu ve şükrü vardı içimizde. Şimdi asıl konuyu test etmek gerekiyordu. Su sorunsuz şekilde borunun ucundan çıkacak mıydı?


Su kaynağı açıldı ve beklemeye geçildi. Sorunun ucunda havanın çıkış sesini duyabiliyorduk, su geliyordu ama alana kadar ulaşabilecek miydi?


Ve işte o mutlu an, su güldür güldür borunun ucundan çıktı. Sorun görünmüyordu.

Şimdi sıra arazi içinde boruların yerleştirilmesi ve konumlandırılması idi…


Proje Maliyetleri (2021 Mayıs Ayı)

Su Borusu (800 metre): 485 TL

Kepçe 7 Saatlik Çalışması: 1.400 TL

İşçilik: Ücretsiz çünkü biz amelelik yaptık.

4 views0 comments

Recent Posts

See All

BAĞ EVİ PROJESİ

Su sorununu kısmen çözdükten sonra inşaat için gerekli su problemini halletmiş olduk. Ustamız ile gerekli malzemeleri planlayarak önce konumlandırmamızı yaptık. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz

Bağ Evi, Arazi revizesi, su planı hakkında İncelemeler

Alanı aldıktan ve yolu çözdükten sonra önce elimizdeki problemleri, amacımızı ve bunlara uygun planımızı hazırlama vakti gelmişti. Önceliğimiz arazinin şekillendirilmesiydi. Çünkü arazimiz yer yer ort

Comments


bottom of page